Program 68. sezonu Filharmonii Śląskiej

2012 | wrzesień | październik | listopad | grudzień
2013 | styczeń | luty | marzec | kwiecień | maj | czerwiec |


MARZEC

01.03.2013 /piątek/ g. 19.00 A
Sala koncertowa Akademii Muzycznej
im. K. Szymanowskiego, ul. Zacisze 3, Katowice
Z klasy mistrzowskiej Romana Lasockiego
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Roman Lasocki – skrzypce
Szymon Krzeszowiec – skrzypce
Małgorzata Wasiucionek – skrzypce
Kamila Wąsik-Janiak – skrzypce
Program:
Edward Bogusławski – Preludi e Cadenza
Felix Mendelssohn Bartholdy – Koncert skrzypcowy e-moll op. 64
Pablo Sarasate – Carmen fantasy op. 25
Julius Conus – Koncert skrzypcowy e-moll

07.03.2013 /czwartek/ g. 11.00 i 17.00
08.03.2013 /piątek/ g. 10.00 i 12.00

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. H. Sienkiewicza 3, Chorzów
Młoda Filharmonia – cykl koncertów szkolnych
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Jacek Kraszewski – dyrygent
Michał Urbańczyk – klarnet
Regina Gowarzewska – prelegent
Program:
Claude Debussy – Morze
Claude Debussy – Rapsodia na klarnet i orkiestrę
Maurice Ravel – Bolero

09.03.2013 /sobota/ g. 18.00 A
Sala koncertowa Akademii Muzycznej
im. K. Szymanowskiego, ul. Zacisze 3, Katowice
Śląska Orkiestra Kameralna
Jan Wincenty Hawel – dyrygent
Elżbieta Stefańska – klawesyn
Program:
Wolfgang Amadeus Mozart - Eine kleine Nachtmusik KV 525
Jan Sebastian Bach – koncert klawesynowy d-moll BWV 1052
Josef Suk – Serenada Es-dur na orkiestrę smyczkową op.6
Saul Cosentino - Suita Atipica

11.03.2013 /poniedziałek/ 18.00
Miejski Klub im. J. Kiepury - Energetyczne Centrum Kultury, Sosnowiec
Śląska Orkiestra Kameralna
Jan Wincenty Hawel – dyrygent
Elżbieta Stefańska – klawesyn
Program:
Wolfgang Amadeus Mozart - Eine kleine Nachtmusik KV 525
Jan Sebastian Bach – koncert klawesynowy d-moll BWV 1052
Josef Suk – Serenada Es-dur na orkiestrę smyczkową Es-dur op.6
Saul Cosentino - Suita A Tipica

12.03.2013 /wtorek/ g.10.00 i 12.00
Polskie Radio Katowice ul. Ligonia 29
Radiowa Filharmonia dla Dzieci
Perkusja, która gra melodie
Tomasz Rawski – instrumenty perkusyjne
Karolina Sokołowska – instrumenty perkusyjne
Regina Gowarzewska – prelegent
W programie utwory na: marimbę, dzwonki i wibrafon

13.03.2013 /środa/ g. 10.00
Audytorium w starym budynku Biblioteki Śląskiej, ul. Francuska 12, Katowice
Dziecięce Spotkania Muzyczne
Perkusja, która gra melodie
Tomasz Rawski – instrumenty perkusyjne
Karolina Sokołowska – instrumenty perkusyjne
Regina Gowarzewska – prelegent
W programie utwory na: marimbę, dzwonki i wibrafon

15.03.2013 /piątek/ g. 19.00 A
Sala koncertowa Akademii Muzycznej
im. K. Szymanowskiego, ul. Zacisze 3, Katowice
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Łukasz Długosz – flet
Program:
Carl Maria von Weber – Uwertura do opery Oberon
Bernhard Romberg – Koncert fletowy h-moll op. 30
Robert Schumann – IV Symfonia d-moll op. 120

16.03.2013 /sobota/ g. 18.00
Chorzowskie Centrum Kultury, ul. H. Sienkiewicza 3, Chorzów
Śląska Orkiestra Kameralna i Chór Filharmonii Śląskiej
Jan Wincenty Hawel – dyrygent
Agnieszka Bochenek-Osiecka – sopran
Magdalena Pilarczyk – mezzosopran
Dionizy Madoń – tenor
Jarosław Kitala – bas
Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru
Program:
Wolfgang Amadeus Mozart – Requiem d-moll KV 626
Bilety do nabycia w Chorzowskim Centrum Kultury
Rezerwacja telefoniczna pod numerem: +48 32 349 78 63

22.03.2013 /piątek/ g. 19.00 A
Sala koncertowa Akademii Muzycznej
im. K. Szymanowskiego, ul. Zacisze 3, Katowice
Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Śląskiej
Ryszard Zimak – dyrygent
Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska – sopran
Joanna Iwaszkiewicz – mezzosopran
Dariusz Pietrzykowski – tenor
Paweł Konik – bas
Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru
Program:
Gioacchino Rossini – Stabat Mater

26.03.2013 /wtorek/ g. 18.00 A
Audytorium w starym budynku Biblioteki Śląskiej, ul. Francuska 12, Katowice
Filharmonia w Starej Bibliotece
prof. Jan Miodek – gość specjalny
Kwintet Śląskich Kameralistów w składzie:
Dariusz Zboch – I skrzypce
Jakub Łysik – II skrzypce
Jarosław Marzec – altówka
Katarzyna Biedrowska – wiolonczela
Krzysztof Korzeń – kontrabas
Violetta Rotter-Kozera (TVP Katowice) – gospodarz koncertu
Program:
Anton Dvorák – Kwintet smyczkowy G-dur op. 77
oraz utwory z płyt "ba...ROCKOWO" i "MECYJE"

27.03.2013 /środa/ g. 18.00 (wstęp wolny)
Cieszyn, Kościół Jezusowy
Pamięci prof. Karola Stryji
Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Śląskiej
Ryszard Zimak – dyrygent
Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska – sopran
Joanna Iwaszkiewicz – mezzosopran
Dariusz Pietrzykowski – tenor
Paweł Konik – bas
Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru
Program:
Gioacchino Rossini – Stabat Mater


KWIECIEŃ

05.04.2013 /piątek/ g. 19.00 A
Sala koncertowa Akademii Muzycznej
im. K. Szymanowskiego, ul. Zacisze 3, Katowice
Koncert dyplomantów Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Massimiliano Caldi – dyrygent
Ewa Tracz – sopran
Roksana Wardenga – mezzosopran
Justyna Palkij – obój
Szymon Fortuna – klarnet
Mateusz Słomiany – fagot
Stanisław Przygoda – róg
Agnieszka Porzuczek – fortepian
Program:
Gaetano Donizetti – Recytatyw i aria Leonory Fia dunque vero, O mio Fernando z III aktu opery Faworyta
Wolfgang Amadeus Mozart – Symfonia Koncertującą Es-dur KV 297b
Gaetano Donizetti – Cavatina Noriny Quel guardo, il cavaliere… So anch`io la virtu magica z I aktu opery Don Pasquale
Kamil Pawłowski – Kyrie na orkiestrę symfoniczną
Maurycy Moszkowski – Koncert fortepianowy E-dur op. 59

10.04.2013 /środa/ g. 17.00
Sala koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych, ul. Ułańska 7B, Katowice
Koncert dyplomantów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Bytomiu
oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. im. M. Karłowicza
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Program i soliści:
Henri Vieuxtemps – V koncert skrzypcowy a-moll op. 37 (cz. I - Allegro non troppo)
- wyk. Sławomira Wilga z klasy skrzypiec mgr Joanny Cogiel
Edvard Grieg – Koncert fortepianowy a-moll (cz. I)
- wyk. Izabela Wilga z klasy fortepianu mgr Marii Wróbel-Zegalskiej
Ferdinand David – Concertino na puzon Es-dur op. 4
- wyk. Daniel Łukawski z klasy puzonu p. Pawła Waloszczyka
Launy Grondahl – Koncert na puzon i orkiestrę f-moll
- wyk. Jarosław Meisner z klasy puzonu p. Pawła Waloszczyka
Francis Poulenc – Koncert d-moll na dwa fortepiany i orkiestrę (cz. I Allegro ma non troppo)
- wyk.: Maciej Słapik z klasy fortepianu asyst. Szczepana Kończala
oraz Artur Ziarnik z klasy fortepianu adt dr Magdaleny Lisak
Przygotowanie duetu mgr Lidia Zdulska – klasa kameralistyki

10.04.2013 /środa/ g. 18.00 A
Audytorium w starym budynku Biblioteki Śląskiej, ul. Francuska 12, Katowice
Filharmonia w Starej Bibliotece
prof. Stanisław Nicieja – gość specjalny
Chór Filharmonii Śląskiej
Violetta Rotter-Kozera (TVP Katowice) – gospodarz koncertu
Jarosław Wolanin – dyrygent, przygotowanie chóru

12.04.2013 /piątek/ g. 17.00
Sala koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych, ul. Ułańska 7B, Katowice
Koncert dyplomantów Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st.
im. Karola Szymanowskiego w Katowicach

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Regina Gowarzewska – prelegent
Program i soliści:
Henryk Wieniawski – Koncert fis-moll (cz. I)
- wyk. Joanna Kasperczyk – klasa skrzypiec prof. Szymona Krzeszowca
Dymitr Kabalewski – I koncert wiolonczelowy g-moll (cz. II i III)
- wyk. Agata Bąk – klasa wiolonczeli prof. Pawła Głombika;
Jan Sebastian Bach – Koncert fortepianowy d-moll (cz. I)
- wyk. Maria Pragłowska – klasa fortepianu prof. Wojciecha Świtały
François Borne – Fantazja Carmen
- wyk. Michał Kozioł – klasa saksofonu prof. Bernarda Steuera
Gioachino Rossini - Introdukcja, Temat i Wariacje na klarnet i orkiestrę
- wyk. Bartłomiej Dobrowolski - klasa klarnetu prof. Maciej Niewiary

14.04.2013 /niedziela/
Kościół p.w. św. Józefa, Chorzów
VIII Międzynarodowy Festiwal im. G.G. Gorczyckiego
Śląska Orkiestra Kameralna

19.04.2013 /piątek/ g. 19.00 A
Sala koncertowa Akademii Muzycznej
im. K. Szymanowskiego, ul. Zacisze 3, Katowice
Koncert dedykowany VIII Międzynarodowemu Festiwalowi im. G.G. Gorczyckiego
Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Śląskiej
Piotr Dabrowski – dyrygent
Tomasz Tomaszewski – skrzypce
Michał Dmochowski – wiolonczela
Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru
Program:
Johannes Brahms – Koncert podwójny a-moll na skrzypce i wiolonczele op. 102
Maurice Ravel – Rapsodia hiszpańska
Maurice Ravel – II suita Dafnis i Chloe

25.04.2013 /czwartek/ g. 11.00 i 17.00
26.04.2013 /piątek/ g. 10.00 i 12.00

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. H. Sienkiewicza 3, Chorzów
Młoda Filharmonia – cykl koncertów szkolnych
Śląska Orkiestra Kameralna
Maja Metelska – dyrygent
Antonina Styczeń – flet
Regina Gowarzewska – prelegent
Program:
Saverio Mercadante – Koncert fletowy e-moll
Antonio Vivaldi – Cztery pory roku op. 8 – „Wiosna”

26.04.2013 /piątek/ g. 18.00
Chorzowskie Centrum Kultury, ul. H. Sienkiewicza 3, Chorzów
Koncert dedykowany VIII Międzynarodowemu Festiwalowi im. G.G. Gorczyckiego
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Piotr Gajewski – dyrygent
Konstanty Wileński – fortepian
Program:
Johannes Brahms – III Symfonia F-dur op. 90
George Gershwin – Suita Amerykanin w Paryżu
George Gershwin – Błękitna Rapsodia
Bilety do nabycia w Chorzowskim Centrum Kultury
Rezerwacja telefoniczna pod numerem: +48 32 349 78 63


MAJ

08.05.2013 /środa/ g. 18.00 A
Audytorium w starym budynku Biblioteki Śląskiej, ul. Francuska 12, Katowice
Filharmonia w Starej Bibliotece
prof. Michał Kliś – gość specjalny
Śląska Orkiestra Kameralna
Krzesimir Dębski – dyrygent
Violetta Rotter-Kozera (TVP Katowice) – gospodarz koncertu
Program w ustalaniu

09.05.2013 /czwartek/ g. 11.00 i 17.00
10.05.2013 /piątek/ g. 10.00 i 12.00

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. H. Sienkiewicza 3, Chorzów
Młoda Filharmonia – cykl koncertów szkolnych
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Maciej Sztor – dyrygent
Regina Gowarzewska - prelegent
W programie: muzyka filmowa

12.05.2013 /niedziela/ g. 19.30 (wstęp wolny)
Kościół Mariacki, Katowice
Chór Filharmonii Śląskiej
Andreas Herrmann – dyrygent
Bożena Harasimowicz – sopran
Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru
Karina Paszek – słowo
Program:
Joseph Gabriel Rheinberger – Cantus Missae Es-Dur: Kyrie
Felix Mendelssohn-Bartholdy – Richte mich Gott
Felix Mendelssohn-Bartholdy – Warum toben die Heiden
Piotr Ślęczek – De profundis (prawykonanie)
Trond Kverno – Ave maris stella
Franz Liszt – Vater unser
Joseph Gabriel Rheinberger – Cantus Missae Es-Dur: Agnus Dei
Joseph Gabriel Rheinberger – Abendlied

13.05.2013 /poniedziałek/ g. 19.00
Miejski Klub im. J. Kiepury - Energetyczne Centrum Kultury, Sosnowiec
Z repertuaru Jana Kiepury
Koncert operowo-operetkowy
Śląska Orkiestra kameralna
Dorota Agnoletto – dyrygentka
Program w ustalaniu

14.05.2013 /wtorek/ g.10.00 i 12.00
Polskie Radio Katowice ul. Ligonia 29
Radiowa Filharmonia dla Dzieci
Przed Dniem Dziecka: Najmłodsi wirtuozi
Wystąpią utalentowani uczniowie podstawowych szkół muzycznych

15.05.2013/środa/ g. 10.00
Aula Biblioteki Śląskiej, ul. Francuska 12, Katowice
Dziecięce Spotkania Muzyczne
Na strunach harfy i gitary
W programie: utwory na harfę i gitarę

16.05.2013 /czwartek/ g. 19.00 A
Sala koncertowa Akademii Muzycznej
im. K. Szymanowskiego, ul. Zacisze 3, Katowice
V Międzynarodowy Festiwal Harfowy w Katowicach
"Jazz, dress & stress"
Śląska Orkiestra Kameralna
Massimiliano Caldi – dyrygent
Aneta Janiszewska – harfa
Agnieszka Kaczmarek-Bialic – harfa celtycka
Joanna Kozielska – harfa
Anna Sikorzak-Olek – harfa
Adam Krzeszowiec – wiolonczela
Jolanta Żochowska – flet
Program:
Krzysztof Meyer – Concerto da camera na harfę, wiolonczelę i orkiestrę smyczkową
Piotr Moss – Rémanences – koncert na harfę celtycką i orkiestrę
Andrzej Panufnik – Sinfonia concertante na flet, harfę i orkiestrę smyczkową
Aleksander Tansman – Musique pour harpe & cordes (prawykonanie światowe)

17.05.2013 /piątek/ g. 19.00 A
Sala koncertowa Akademii Muzycznej
im. K. Szymanowskiego, ul. Zacisze 3, Katowice
Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Śląskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Adam Wodnicki – fortepian
Jarosław Kitala – baryton
Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru
Program:
Siergiej Rachmaninow – II Koncert fortepianowy c-moll op. 18
William Walton – Uczta Baltazara

24.05.2013 /piątek/ g. 18.00
Chorzowskie Centrum Kultury, ul. H. Sienkiewicza 3, Chorzów
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Sławomir Chrzanowski – dyrygent
Jacek Wójcicki – śpiew
Bilety do nabycia w Chorzowskim Centrum Kultury
Rezerwacja telefoniczna pod numerem: +48 32 349 78 63

26.05.2013 /niedziela/ g. 10.30, 12.30, 14.30
Miejski Dom Kultury Szopienice–Giszowiec, pl. Pod Lipami 1, Katowice
Filharmonia Malucha
Koncert wiosenny
Informacje i bilety: www.yamahakatowice.pl oraz www.filharmoniamalucha.pl.

28.05.2013 /wtorek/ g. 11.00 i 17.00
29.05.2013 /środa / g. 10.00 i 12.00

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. H. Sienkiewicza 3, Chorzów
Koncerty z okazji Dnia Dziecka
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Rafał Janiak – dyrygent
Jacenty Jędrusik – aktor
Program:
Paul Dukas – Uczeń czarnoksiężnika
Siergiej Prokofiew – Piotruś i Wilk op. 67


CZERWIEC

07.06.2013 /piątek/ g. 19.00 A
Sala koncertowa Akademii Muzycznej
im. K. Szymanowskiego, ul. Zacisze 3, Katowice
Zakończenie sezonu artystycznego Filharmonii Śląskiej
Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Śląskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Ewa Biegas – sopran
Ewa Marciniec – alt
Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru
Program:
Gustav Mahler – II Symfonia c-moll „Zmartwychwstanie”

08.06.2013 /sobota/ g. 19.30 A (wstęp wolny)
Kościół Mariacki, Katowice
Chór Filharmonii Śląskiej
Jarosław Wolanin – dyrygent, przygotowanie chóru
Krakowskie Trio Stroikowe w składzie:
Marek Mleczko – obój
Roman Widaszek – klarnet
Paweł Solecki – fagot
Sabina Jaszczyk – organy
Program:
Krzesimir Dębski – Missa brevis
Krzesimir Dębski – Laudate Dominum
Jan Sebastian Bach – Trio sonata nr 1 Es-dur BWV 525 (opracowanie na trio stroikowe)

21.06.2013 /piątek/ g. 19.00 A
Sala koncertowa Akademii Muzycznej
im. K. Szymanowskiego, ul. Zacisze 3, Katowice
Dyrygencki koncert dyplomowy
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Leszek Sojka – dyrygent
Dominik Polak – kontrabas
Program:
Gioacchino Rossini – uwertura do opery Sroka złodziejka
Giovanni Bottesini – Allegro di Concerto "Alla Mendelsshon"
Piotr Czajkowski – V Symfonia e-moll op. 64

24.06.2013 /poniedziałek/ g. 10.00 i 12.00
Audytorium w starym budynku Biblioteki Śląskiej, ul. Francuska 12, Katowice
Muzyczne powitanie lata
Śląska Orkiestra Kameralna
Wojciech Gwiszcz – dyrygent
Regina Gowarzewska – prelegent
Program:
Georg Philipp Telemann – Don Quixote
Joseph Haydn – Symfonia dziecięca C-dur Hob. II:47

29.06.2013
XIX Międzynarodowy Festiwal im. Krystyny Jamroz, Busko-Zdrój
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Pozostali wykonawcy i program w ustalaniu

16-17.08.2013
Europejski Festiwal im. Jana Kiepury
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej


2012

WRZESIEŃ

12.09.2012 /środa/ g. 18.00 A
Audytorium w starym budynku Biblioteki Śląskiej, ul. Francuska 12, Katowice
Filharmonia w Starej Bibliotece
Koncert dedykowany IX Międzynarodowemu Konkursowi im. Grzegorza Fitelberga
Śląska Orkiestra Kameralna
Tadeusz Kijonka – gość specjalny
Jan Wincenty Hawel – dyrygent
Beata Warykiewicz-Siwy – skrzypce
Violetta Rotter-Kozera – gospodarz koncertu
Program:
Arcangelo Corelli – Concerto grosso F-dur op. 6 nr 2
Antonio Vivaldi – Cztery pory roku op. 8

14.09.2012 /piątek/ g. 19.00 A
Sala koncertowa Akademii Muzycznej
im. K. Szymanowskiego, ul. Zacisze 3, Katowice
Inauguracja sezonu artystycznego
Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Śląskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Ewa Podleś – kontralt
Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru
Program:
Karol Szymanowski – Uwertura koncertowa E-dur op. 12
Joseph Haydn – Kantata Arianna a Naxos
Gioacchino Rossini – Uwertura do opery Cyrulik sewilski
Gioacchino Rossini – Recitativo i aria O, patria i aria Di tanti palpiti z opery Tankred
Giuseppe Verdi – fragmenty chóralne z opery Nieszpory Sycylijskie
Giuseppe Verdi – Chór Gloria all’Egitto, ad Iside z opery Aida
Giuseppe Verdi – Marsz Triumfalny z II aktu opery Aida
Giuseppe Verdi – Chór Cyganów Vedi! Le fosche notturne spoglie - Chi del gitano
Giuseppe Verdi – Aria Azuceny Stride la vampa z II aktu opery Trubadur
Gaetano Donizetti – Toast Orsiniego Il segreto per esser felici z opery Lukrecja Borgia

21.09.2012 /piątek/ g. 18.00
Chorzowskie Centrum Kultury, ul. H. Sienkiewicza 3, Chorzów
Filharmonia Śląska w Chorzowskim Centrum Kultury
Chorzowska Inauguracja Sezonu Kulturalnego
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Krzesimir Dębski – dyrygent
Anna Jurksztowicz – śpiew
W programie: muzyka filmowa Krzesimira Dębskiego
Bilety do nabycia w Chorzowskim Centrum Kultury
Rezerwacja telefoniczna pod numerem: +48 32 349 78 63

22.09.2012 – 02.10.2012
Tournee Śląskiej Orkiestry Kameralnej do Niemiec
Volker Schmidt-Gertenbach – dyrygent

23.09.2012 /niedziela/ g. 20.00
Bazylika OO. Franciszkanów w Krakowie, ul. Franciszkańska 3
II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej im. Henryka Mikołaja Góreckiego
Koncert dedykowany IX Międzynarodowemu Konkursowi Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga
Chór Filharmonii Śląskiej
Jarosław Wolanin - dyrygent
Karina Paszek - słowo
Program:
Alfred Desenclos – Nos autem
Darius Milhaud – Psalm 150 z cyklu 3 Psalmy Dawida op. 155
Maurice Duruflé – Tu est Petrus, Tantum ergo z cyklu 4 Motety na tematy gregoriańskie op. 10
Francis Poulenc – Hodie Christus natus est
Benjamin Britten – Deus in adjutorium meum
Nick Vasallo – Judicabo Te
Morten Lauridsen – O nata lux
Adrian Robak – Deprecatio Marialis I
Marek Jasiński – Ave Maria II
Tadeusz Paciorkiewicz – Ave Regina Coelorum
Andrzej Koszewski – Magnificat

28.09.2012 /piątek/ g. 19.00 A
Sala koncertowa Akademii Muzycznej
im. K. Szymanowskiego, ul. Zacisze 3, Katowice
Koncert dedykowany IX Międzynarodowemu Konkursowi Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Andreas Weiss – dyrygent
Piotr Pławner – skrzypce
Program:
Johannes Brahms – Uwertura tragiczna d-moll op. 81
Karol Szymanowski – I Koncert skrzypcowy op. 35
Antonín Dvořák – VII Symfonia d-moll op.70

30.09.2012 /niedziela/ g. 10.30, 12.30, 14.30
Miejski Dom Kultury Szopienice–Giszowiec, pl. Pod Lipami 1, Katowice
Filharmonia Malucha
Koncert letni
Informacje i bilety: www.yamahakatowice.pl oraz www.filharmoniamalucha.pl.

30.09.2012 /niedziela/ g. 17.00 (wstęp wolny)
Kościół p.w. św. Barbary, Bieruń
XIII Festiwal Jesień Organowa w Powiecie Bieruńsko-Lędzińskim
Koncert dedykowany IX Międzynarodowemu Konkursowi im. Grzegorza Fitelberga
Orkiestra smyczkowa Filharmonii Śląskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Piotr Pławner – skrzypce
Program:
Jan Sebastian Bach – III Koncert brandenburski G-dur BWV 1048
Antonio Vivaldi – Cztery pory roku op. 8


PAŹDZIERNIK

03.10.2012 /środa/ g. 11.00 i 17.00
05.10.2012 /piątek/ g. 10.00 i 12.00

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. H. Sienkiewicza 3, Chorzów
Młoda Filharmonia – cykl koncertów szkolnych
Muzyka polska

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Jan Wincenty Hawel – dyrygent
Paweł Konik – bas
Regina Gowarzewska – prelegent
Program:
Stanisław Moniuszko – Tańce góralskie z opery Halka
Stanisław Moniuszko – Mazur z opery Halka
Stanisław Moniuszko – aria Skołuby z opery Straszny dwór
Stanisław Moniuszko – aria Stolnika z opery Halka
Karol Szymanowski – Taniec góralski z baletu Harnasie
Karol Szymanowski – Taniec zbójnicki z baletu Harnasie
Karol Szymanowski – Marsz zbójnicki z baletu Harnasie

09.10.2012 /wtorek/ g.10.00 i 12.00
Polskie Radio Katowice ul. Ligonia 29
Radiowa Filharmonia dla Dzieci
Stanisław Moniuszko: Śpiewnik domowy
Agnieszka Zabrzeska – sopran
Roksana Wardenga – mezzosopran
Marta Wójcik – fortepian
Jakub Sikora – fortepian
W programie: pieśni i arie polskiego kompozytora narodowego Stanisława Moniuszki
Audycja będzie emitowana na antenie Polskiego Radia Katowice 4.11.2012 o godzinie 11.10

10.10.2012 /środa/ g. 10.00
Audytorium w starym budynku Biblioteki Śląskiej, ul. Francuska 12, Katowice
Dziecięce Spotkania Muzyczne
Stanisław Moniuszko: Śpiewnik domowy
Agnieszka Zabrzeska – sopran
Roksana Wardenga – mezzosopran
Marta Wójcik – fortepian
Jakub Sikora – fortepian
W programie: pieśni i arie polskiego kompozytora narodowego Stanisława Moniuszki

10.10.2012 /środa/ g. 19.00 A
Sala koncertowa Akademii Muzycznej
im. K. Szymanowskiego, ul. Zacisze 3, Katowice
Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Śląskiej
Stephen Ellery – dyrygent
Anna Górecka – fortepian
Adam Zdunikowski – tenor
Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru
Program:
Henryk Mikołaj Górecki – Trzy tańce op. 34
Karol Szymanowski – IV Symfonia „Koncertująca” op. 60
Karol Szymanowski – Harnasie op. 55

11.10.2012 /czwartek/ g. 18.00
Sala koncertowa BCK, Dom Muzyki, Bielsko-Biała
XVII Festiwal Kompozytorów Polskich
Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Śląskiej
Stephen Ellery – dyrygent
Anna Górecka – fortepian
Adam Zdunikowski – tenor
Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru
Program:
Henryk Mikołaj Górecki – Trzy tańce op. 34
Karol Szymanowski – IV Symfonia „Koncertująca” op. 60
Karol Szymanowski – Harnasie op. 55

11.10.2012 /czwartek/ g. 18.00
Audytorium w starym budynku Biblioteki Śląskiej, ul. Francuska 12, Katowice
XXI Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny DRUM FEST
Koncert jazzowy kwartetu Fourth Floor
Informacje i bilety: www.drumfest.pl

14.10.2012 /niedziela/ g. 20.00 (wstęp wolny)
Archikatedra Chrystusa Króla, Katowice
Koncert papieski
Śląska Orkiestra Kameralna
Chór Filharmonii Śląskiej
Jan Wincenty Hawel – dyrygent
Elżbieta Kolorz – sopran
Magdalena Pilarczyk – alt
Dionizy Madoń – tenor
Michał Schoppa – baryton
Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru
Program:
Georg Friedrich Händel – Concerto grosso F-dur op. 6 nr 2
Wolfgang Amadeus Mozart - Missa brevis D-dur KV 194
Projekt objęty mecenatem Miasta Katowice

19.10.2012 /piątek/ g. 19.00 A
Sala koncertowa Akademii Muzycznej
im. K. Szymanowskiego, ul. Zacisze 3, Katowice
Koncert pamięci prof. Bernarda Poloka
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Alena Baeva – skrzypce
Program:
Édouard Lalo – Symphony Espagnol op. 21
Dmitrij Szostakowicz – V Symfonia d-moll op. 47

20.10.2012 /sobota/ g. 18.00
Kopalnia Guido, ul. 3 Maja 93, Zabrze
Koncert kameralny w ramach projektu ONE - an Orchestra Network for Europe
Koncert dedykowany IX Międzynarodowemu Konkursowi im. Grzegorza Fitelberga
w wykonaniu muzyków Filharmonii Śląskiej oraz Štatny Komorný Orchester Žilina
Grażyna Jursza – flet
Tomasz Stencel – obój
Marián Chládecký – klarnet
Michał Urbańczyk – klarnet
Ján Mazán – fagot
Vladimír Hvizdák – fagot
Waldemar Matera – waltornia
Program:
Wolfgang Amadeus Mozart – Divertimento na tematy z opery Wesele Figara
Wolfgang Amadeus Mozart – Divertimento B-dur KV 266
Benedykt Konowalski – Mini-rondo
Eugene Suchoň – Serenada nr 5
Wojciech Kilar – Sinfonia
Informacje i bilety: wwww.kopalniaguido.pl

20.10.2012 /sobota/ g. 18.00
Sala Lustrzana Muzeum Zamkowego, Pszczyna
Śląska Orkiestra Kameralna
Koncert dedykowany IX Międzynarodowemu Konkursowi im. Grzegorza Fitelberga
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Piotr Banasik – fortepian
Program:
Georg Philipp Telemann – Concerto polonois B-dur TWV 43:B3
Wolfgang Amadeus Mozart – Koncert fortepianowy C-dur KV 415
Mieczysław Karłowicz – Serenada na orkiestrę smyczkową op. 2
Wojciech Kilar – Orawa

20.10.2012 /sobota/ g. 18.00
Audytorium w starym budynku Biblioteki Śląskiej, ul. Francuska 12, Katowice
XXI Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny DRUM FEST
Recital perkusyjny – Benny Greb
Informacje i bilety: www.drumfest.pl

22.10.2012 /poniedziałek/ g. 19.00
Miejski Klub im. J. Kiepury - Energetyczne Centrum Kultury, Sosnowiec
Koncert dedykowany IX Międzynarodowemu Konkursowi im. Grzegorza Fitelberga
Śląska Orkiestra Kameralna
Jan Wincenty Hawel – dyrygent
Piotr Banasik – fortepian
Program:
Georg Philipp Telemann – Concerto polonois B-dur TWV 43:B3
Wolfgang Amadeus Mozart – Koncert fortepianowy C-dur KV 415
Mieczysław Karłowicz – Serenada na orkiestrę smyczkową op. 2
Wojciech Kilar – Orawa
Koncert współfinansowany jest ze środków otrzymanych od Gminy Sosnowiec

24.10.2012 /środa/ g. 18.00 A
Audytorium w starym budynku Biblioteki Śląskiej, ul. Francuska 12, Katowice
Filharmonia w Starej Bibliotece
Krajowy Kongres Kultury Książki
prof. Elżbieta Gondek – gość specjalny
Śląska Orkiestra Kameralna
Jan Wincenty Hawel – dyrygent
Violetta Rotter-Kozera (TVP Katowice) – gospodarz koncertu
Program:
Georg Philipp Telemann – Concerto polonois B-dur TWV 43:B3
Mieczysław Karłowicz – Serenada na orkiestrę smyczkową op. 2
Wojciech Kilar – Orawa

25.10.2012 /czwartek/ g. 19.00
Congress Center, Zlín, Czechy
26.10.2012 /piątek/ g. 19.00
Dom odborov, Žilina Słowacja
27.10.2012 /sobota/ g. 19.00 A
Sala koncertowa Akademii Muzycznej
im. K. Szymanowskiego, ul. Zacisze 3, Katowice
Tournée koncertowe w ramach projektu ONE - an Orchestra Network for Europe
Bohuslav Martinů Philharmonic Orchestra
Štatny Komorný Orchester Žilina
Chór Filharmonii Śląskiej
Knabenchor der Jenaer Philharmonie
Stanislav Vavřínek – dyrygent
Iwona Hossa – sopran
Johannes Klüser – tenor
Ivan Kusnjer – bas
Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru
Berit Walther – przygotowanie chóru chłopięcego
Program:
Carl Orff – Carmina burana

27.10.2012 /sobota/ g. 18.00
Chorzowskie Centrum Kultury, ul. H. Sienkiewicza 3, Chorzów
Uroczystość wręczenia nagród Prezydenta Miasta Chorzowa w dziedzinie kultury
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Beata Bilińska – fortepian
Program:
Wojciech Kilar – Uwertura uroczysta
Wojciech Kilar – II koncert fortepianowy
Wojciech Kilar – Orawa
Wojciech Kilar – Krzesany
Bilety do nabycia w Chorzowskim Centrum Kultury
Rezerwacja telefoniczna pod numerem: +48 32 349 78 63


LISTOPAD

08.11.2012 /czwartek/ g. 11.00 i 17.00
09.11.2012 /piątek/ g. 10.00 i 12.00

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. H. Sienkiewicza 3, Chorzów
Młoda Filharmonia – cykl koncertów szkolnych
Koncerty dedykowane IX Międzynarodowemu Konkursowi im. Grzegorza Fitelberga
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Leszek Sojka – dyrygent
Regina Gowarzewska – prelegent
Program:
Gioacchino Rossini – uwertura do opery Cyrulik sewilski
Ludwig van Beethoven – V Symfonia (I cz.)
Ludwig van Beethoven – VI Symfonia „Pastoralna” (I cz.)

09.11.2012 /piątek/ g. 19.00 A
Sala koncertowa Akademii Muzycznej
im. K. Szymanowskiego, ul. Zacisze 3, Katowice
Koncert Pamięci Henryka Mikołaja Góreckiego
Śląska Orkiestra Kameralna
Massimiliano Caldi – dyrygent
Kaja Danczowska – skrzypce
Program:
Edward Grieg – Suita w dawnym stylu „Z czasów Holberga” op. 40
Antonio Vivaldi – Koncert skrzypcowy D-dur op. 3 nr 9 RV 230
Mikołaj Górecki – Divertimento na orkiestrę smyczkową
Mikołaj Górecki – Concerto-Notturno na skrzypce i orkiestrę smyczkową

10.11.2012 /sobota/ g. 19.00 (wstęp wolny)
Archikatedra Chrystusa Króla, Katowice
90. rocznica Administracji Apostolskiej na Górnym Śląsku
Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Śląskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk - dyrygent
Edyta Piasecka – sopran
Katarzyna Suska – alt
Tomasz Krzysica – tenor
Piotr Nowacki – bas
Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru
Program:
Henryk Mikołaj Górecki – Ad Matrem op. 29
Wojciech Kilar – Te Deum

11.11.2012 /niedziela/ g. 10.30
Archikatedra Chrystusa Króla, Katowice
Artystyczna oprawa mszy świętej za ojczyznę z okazji Święta Niepodległości
Chór Filharmonii Śląskiej
Jarosław Wolanin – dyrygent, przygotowanie chóru
W programie wybrane motety Giovanni Pierluigi da Palestriny ze zbioru dedykowanego kardynałowi Andrzejowi Batoremu

11.11.2012 /niedziela/ g. 18.30
Muzeum Górnośląskie, Bytom
Koncert dedykowany IX Międzynarodowemu Konkursowi im. Grzegorza Fitelberga
Śląska Orkiestra Kameralna
Massimiliano Caldi – dyrygent
Program:
Georg Philipp Telemann – Concerto polonois B-dur TWV 43:B3
Mieczysław Karłowicz – Serenada na orkiestrę smyczkową op. 2
Wojciech Kilar – Orawa
Więcej informacji: www.muzeum.bytom.pl

12.11.2012 /poniedziałek/ g. 18.00
Miejski Klub im. J. Kiepury - Energetyczne Centrum Kultury, Sosnowiec
Śląska Orkiestra Kameralna
Massimiliano Caldi – dyrygent
Kaja Danczowska – skrzypce
Program:
Edward Grieg – Suita w dawnym stylu „Z czasów Holberga” op. 40
Antonio Vivaldi – Koncert skrzypcowy D-dur op. 3 nr 9 RV 230
Mikołaj Górecki – Divertimento na orkiestrę smyczkową
Mikołaj Górecki – Concerto-Notturno na skrzypce i orkiestrę smyczkową

16 – 25.11.2012
IX Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. G. Fitelberga
Sala koncertowa Akademii Muzycznej
im. K. Szymanowskiego, ul. Zacisze 3, Katowice

Przebieg:

16.11.2012 /piątek/ g. 19.00
Koncert Inaugurujący
Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Śląskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru
Program:
Stanisław Moryto – Uwertura (prawykonanie)
Eugeniusz Knapik – Beauty Radiated in Eternity (prawykonanie)

17-20.11.2012 /sobota-wtorek/ g. 9.30-12.45 i 16.00-19:15
Przesłuchania konkursowe I etapu

21.11.2012 /środa/ g. 9.30-12.50 i 16.00-19.20
22.11.2012 /czwartek/ g. 9.30-13.45
Przesłuchania konkursowe II etapu

23.11.2012 /piątek/ g. 9.30-12.20 i 16.00-18.50
Przesłuchania finałowe

25.11.2012 /niedziela/ g. 20.00
Koncert Laureatów IX Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Daniel Smith – I nagroda
Marzena Diakun – II nagroda
Azis Sadikovic – III nagroda
Program:
Johann Strauss – uwertura do operetki Zemsta nietoperza
Johannes Brahms – Uwertura akademicka op. 80
Wolfgang Amadeus Mozart – Symfonia C-dur Jowiszowa KV 551

26.11.2012 /poniedziałek/ g. 19.00
Filharmonia Narodowa, Warszawa
Koncert Laureatów IX Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Daniel Smith – I nagroda
Marzena Diakun – II nagroda
Azis Sadikovic – III nagroda
Program:
Johann Strauss – uwertura do operetki Zemsta nietoperza
Johannes Brahms – Uwertura akademicka op. 80
Wolfgang Amadeus Mozart – Symfonia C-dur Jowiszowa KV 551

30.11.2012 /piątek/ g. 18.00
Chorzowskie Centrum Kultury, ul. H. Sienkiewicza 3, Chorzów
Śląska Orkiestra Kameralna
Warcisław Kunc – dyrygent
Beata Warykiewicz-Siwy – skrzypce
Program:
Jan Sebastian Bach – III Koncert brandenburski G-dur BWV 1048
Antonio Vivaldi – Cztery pory roku op. 8
Bilety do nabycia w Chorzowskim Centrum Kultury
Rezerwacja telefoniczna pod numerem: +48 32 349 78 63


GRUDZIEŃ

02.12.2012 /niedziela/ g. 10.30, 12.30, 14.30
Miejski Dom Kultury Szopienice–Giszowiec, pl. Pod Lipami 1, Katowice
Filharmonia Malucha
Koncert jesienny
Informacje i bilety: www.yamahakatowice.pl oraz www.filharmoniamalucha.pl.

07.12.2012 /piątek/ g. 19.00 A
Sala koncertowa Akademii Muzycznej
im. K. Szymanowskiego, ul. Zacisze 3, Katowice
Koncert dedykowany Rozgłośni Polskiego Radia Katowice S.A. z okazji Jubileuszu 85-lecia
Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Śląskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Eugene Indjic – fortepian
Urszula Kryger – mezzosopran
Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru
Program:
Siergiej Rachmaninow – III Koncert fortepianowy d-moll op. 30
Siergiej Prokofiew – kantata Aleksander Newski op. 78

09.12.2012 /niedziela/ g. 19.30 (wstęp wolny)
Kościół Mariacki, Katowice
Śląska Orkiestra Kameralna
Chór Filharmonii Śląskiej
Jarosław Wolanin – dyrygent, przygotowanie chóru
Karina Paszek – słowo
Program:
Arvo Pärt – ... which was the son of...
Pēteris Vasks – Msza na chór i orkiestrę smyczkową
Projekt objęty mecenatem Miasta Katowice

11.12.2012 /wtorek/ g.10.00 i 12.00
Polskie Radio Katowice ul. Ligonia 29
Radiowa Filharmonia dla Dzieci
W świątecznym nastroju
Jarosław Wewióra – tenor
Todo Art Trio w składzie:
Grażyna Jursza – flet
Dariusz Jursza – klarnet
Dawid Smykowski – fagot
Regina Gowarzewska – prelegent
W programie: kolędy i zimowe melodie, śpiewane i grane przez trio instrumentów dętych

12.12.2012 /środa/ g.10.00
Audytorium w starym budynku Biblioteki Śląskiej, ul. Francuska 12, Katowice
Dziecięce spotkania muzyczne
W świątecznym nastroju
Jarosław Wewióra – tenor
Todo Art Trio w składzie:
Grażyna Jursza – flet
Dariusz Jursza – klarnet
Dawid Smykowski – fagot
Regina Gowarzewska – prelegent
W programie: kolędy i zimowe melodie, śpiewane i grane przez trio instrumentów dętych

12.12.2012 /środa/ g. 18.00 A
Audytorium w starym budynku Biblioteki Śląskiej, ul. Francuska 12, Katowice
Filharmonia w Starej Bibliotece
biskup senior Damian Zimoń – gość specjalny
Śląska Orkiestra Kameralna
Leszek Sojka – dyrygent
Grażyna Jursza – flet
Dariusz Jursza – klarnet
Violetta Rotter-Kozera (TVP Katowice) – gospodarz koncertu
Program:
Giovanni Bottesini – Wariacje na flet, klarnet i orkiestrę smyczkową
Feliks Janiewicz – Divertimento
Franz Danzi – Symfonia koncertująca na flet, klarnet i orkiestrę smyczkową (oprac. D. Zboch)

13.12.2012 /czwartek/ g. 11.00 i 17.00
14.12.2012 /piątek/ g. 10.00 i 12.00

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. H. Sienkiewicza 3, Chorzów
Młoda Filharmonia – cykl koncertów szkolnych
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Tancerze z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu:
Sophie de Beou
Dominika Bierczak
Michalina Drozdowska
Konstancja Jabłońska
Agata Jóźwik
Katarzyna Rutkowska
Bogdan Olędzki – dyrygent
Krzysztof Korzeń – kontrabas
Regina Gowarzewska – prelegent
Program:
Carl Ditters von Dittersdorf – Koncert kontrabasowy
Piotr Czajkowski – suita z baletu Jezioro Łabędzie – fragmenty:
Scene
Valse
Danse des cygnes
Danse hongroise
Danse espagnole
Danse napolitaine

29.12.2012 /sobota/ g. 17.00 i 20.00 A
30.12.2012 /niedziela/ g. 17.00 i 20.00

Koncerty sylwestrowe
Sala koncertowa Akademii Muzycznej
im. K. Szymanowskiego, ul. Zacisze 3, Katowice
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Magdalena Idzik – mezzosopran
Adam Szerszeń – baryton
Jacenty Jędrusik – prowadzenie
W programi m.in. Fr. Suppe, E. Kalman, G. Bizet, J. Strauss, A. Weber, F. Loewe:
uwertury, walce, polki oraz arie z oper i operetek


2013

STYCZEŃ

05.01.2013 /sobota/ g. 18.00
Chorzowskie Centrum Kultury, ul. H. Sienkiewicza 3, Chorzów
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Agnieszka Bochenek-Osiecka – sopran
Adam Sobierajski – tenor
Jacenty Jędrusik – prowadzenie
Program:
uwertury, walce, polki oraz arie z oper i operetek
Bilety do nabycia w Chorzowskim Centrum Kultury
Rezerwacja telefoniczna pod numerem: +48 32 349 78 63

06.01.2013 /niedziela/ g. 17.00
Teatr im. A. Mickiewicza, Cieszyn
Koncert Noworoczny
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Magdalena Idzik – mezzosopran
Adam Szerszeń – baryton
W programi: uwertury, walce, polki oraz arie z oper i operetek

07.01.2013 /poniedziałek/ g. 18.00 (koncert zamknięty)
Chorzowskie Centrum Kultury, ul. H. Sienkiewicza 3, Chorzów
Noworoczne spotkanie Prezydenta Chorzowa ze środowiskami twórczymi miasta
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Krzysztof Jakowicz – skrzypce, dyrygent
Hadrian Filip Tabęcki – fortepian, aranżacje
W programie: najpiękniejsze polskie tanga

07.01.2013 /poniedziałek/ g. 18.00
Miejski Klub im. J. Kiepury - Energetyczne Centrum Kultury, Sosnowiec
Koncert operetkowy
Śląska Orkiestra Kameralna
Szymon Bywalec – dyrygent
Alina Urbańczyk-Mróz – sopran
Paweł Sobierajski – tenor
Program w ustalaniu

10.01.2013 /czwartek/ g. 11.00 i 17.00
11.01.2013 /piątek/ g. 10.00 i 12.00

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. H. Sienkiewicza 3, Chorzów
Młoda Filharmonia – cykl koncertów szkolnych
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Janusz Powolny – dyrygent
Ewelina Sobczyk – sopran
Karolina Suder – sopran
Regina Gowarzewska – prelegent
W programie: muzyka Johanna Straussa

13.01.2013 /niedziela/ g. 18.00 (wstęp wolny)
kościół p.w. św. Szczepana, Katowice-Bogucice
Koncert motetów bożonarodzeniowych
Chór Filharmonii Śląskiej
Jarosław Wolanin – dyrygent, przygotowanie chóru
Karina Paszek – słowo
Program:
Morten Lauridsen – O Magnum Misterium
Morten Lauridsen – O nata lux
Felix Mendelssohn-Bartholdy – Weihnachten
Anton Bruckner – Virga Jesse
Arvo Pärt – Which was the son of...
Francis Poulenc – Cztery motety na okres Bożego Narodzenia

16.01.2013 /środa/ g. 18.00 A
Audytorium w starym budynku Biblioteki Śląskiej, ul. Francuska 12, Katowice
Filharmonia w Starej Bibliotece
Śląska Orkiestra Kameralna w 100. rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego
prof. Henryk Buszko – gość specjalny
Marek Moś – dyrygent
Adam Krzeszowiec - wiolonczela
Violetta Rotter-Kozera (TVP Katowice) – gospodarz koncertu
Program:
Witold Lutosławski – Uwertura smyczkowa
Witold Lutosławski – Grave. Metamorfozy na wiolonczelę i orkiestrę
Witold Lutosławski – Preludia i fuga
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

18.01.2013 /piątek/ g. 19.00 A
Sala koncertowa Akademii Muzycznej
im. K. Szymanowskiego, ul. Zacisze 3, Katowice
Karol Stryja in Memoriam
Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Śląskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Grigorij Żyslin – altówka
Bożena Harasimowicz – sopran
Adam Kruszewski – baryton
Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru
Program:
Piotr Moss – Meditation und Psalm
Krzysztof Penderecki – Koncert na altówkę
Henryk Mikołaj Górecki – II Symfonia „Kopernikowska”

20.01.2013 /niedziela/ g. 10.30, 12.30, 14.30
Miejski Dom Kultury Szopienice–Giszowiec, pl. Pod Lipami 1, Katowice
Filharmonia Malucha
Koncert zimowy
Informacje i bilety: www.yamahakatowice.pl oraz www.filharmoniamalucha.pl.

26.01.2013/sobota/ g. 19.00 A
Sala koncertowa Akademii Muzycznej
im. K. Szymanowskiego, ul. Zacisze 3, Katowice
Filharmonicy Śląscy w 100. rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Wojciech Michniewski – dyrygent
Beata Bilińska - fortepian
Program:
Witold Lutosławski – Muzyka żałobna
Witold Lutosławski – Koncert fortepianowy
Witold Lutosławski – III Symfonia
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


LUTY

01.02.2013 /piątek/ g. 19.00 A
Sala koncertowa Akademii Muzycznej
im. K. Szymanowskiego, ul. Zacisze 3, Katowice
Jubileusz 45-lecia Kwartetu Wilanów
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Wojciech Rajski – dyrygent
Kwartet Wilanów w składzie:
Tadeusz Gadzina – I skrzypce
Paweł Łosakiewicz – II skrzypce
Ryszard Duź – altówka
Marian Wasiółka – wiolonczela
Program:
Krzysztof Penderecki – III Kwartet smyczkowy
Edward Elgar – Introdukcja i Allegro op. 47
Piotr Czajkowski – I Symfonia g-moll op. 13

07.02.2013 /czwartek/ g. 11.00 i 17.00
08.02.2013 /piątek/ g. 10.00 i 12.00

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. H. Sienkiewicza 3, Chorzów
Młoda Filharmonia – cykl koncertów szkolnych
Chór Filharmonii Śląskiej
Jarosław Wolanin – dyrygent, przygotowanie chóru
Katarzyna Müller-Wantuła – alt
Regina Gowarzewska – prelegent
W programie: muzyka gospel i Negro spirituals

09.02.2013 /sobota/ g. 18.00
Chorzowskie Centrum Kultury, ul. H. Sienkiewicza 3, Chorzów
RAZ DWA TRZY Symfonicznie
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Hubert Kowalski – dyrygent
Bilety do nabycia w Chorzowskim Centrum Kultury
Rezerwacja telefoniczna pod numerem: +48 32 349 78 63

14.02.2013 /czwartek/ g. 18.00 A
Audytorium w starym budynku Biblioteki Śląskiej, ul. Francuska 12, Katowice
Filharmonia w Starej Bibliotece
Koncert Walentynkowy
Henryk Konwiński – gość specjalny
Violetta Rotter-Kozera (TVP Katowice) – gospodarz koncertu
Śląska Orkiestra Kameralna
Jacek Kraszewski– dyrygent
Marek Andrysek – akordeon
Dariusz Zboch – aranżacje
W programie:
Astor Piazzolla – Cuatro Estaciones Portenas
Utwory Marka Grechuty, Seweryna Krajewskiego, Johna Lennona oraz Eltona Johna (ar. Dariusz Zboch)

15.02.2013 /piątek/ g. 19.00 A
Sala koncertowa Akademii Muzycznej
im. K. Szymanowskiego, ul. Zacisze 3, Katowice
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Bartłomiej Nizioł – skrzypce
Program:
Johannes Brahms – Koncert skrzypcowy D-dur op. 77
Siergiej Rachmaninow – III Symfonia a-moll op. 44

22.02.2013 /piątek/ g. 19.00 A
Sala koncertowa Akademii Muzycznej
im. K. Szymanowskiego, ul. Zacisze 3, Katowice
Śląska Orkiestra Kameralna
Massimiliano Caldi – dyrygent
Piotr Banasik – fortepian
Program:
Wolfgang Amadeus Mozart – Divertimento B-dur KV 137
Wolfgang Amadeus Mozart – Koncert fortepianowy C-dur KV 415
Gustav Holst – Suita św. Pawła
Ottorino Respighi – Antiche Danze ed Arie per Liuto: Suita nr 3